Szivárgásvizsgálat

Mi az a szivárgásvizsgálat?

Mindenek előtt érdemes néhány szóban tisztázni, hogy mi is az a szivárgásvizsgálat.
Nos, a szivárgásvizsgálat egy olyan törvényileg kötelező ellenőrző és regisztráló folyamat, amely a környezetkárosító hűtőközegek légkörbe jutását hivatott megakadályozni a hűtés- és klímatechnikai eszközökből.
Az új rendelkezések szerint a klímagáz-szabályozás – ideértve a fluortartalmú üvegházhatású gázokat és az ózonréteget lebontó anyagokat -, ezzel együttesen a végrehajtási feladatok ellátása a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság feladatkörébe került.

Miért szükséges a szivárgásvizsgálat?

Napjainkban egyre fontosabb a klímavédelem. Ez minden területen igaz, de a klímatechnika egy kiemelt terület. Nem véletlen tehát, hogy az üvegház kibocsátású gázok visszaszorítása érdekében az Európai Unió elrendelte a klíma- és hűtőberendezések időszakos kötelező szivárgásvizsgálatát.
Magyarországon a 310/2008. (XII. 20.) Kormányrendelet értelmében minden érintettnek szivárgásvizsgálatot kell végeztetnie a tulajdonában lévő hűtő-fűtő berendezésre. Ez regisztrációhoz kötött a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnál. Regisztrációra kötelezett minden hűtőkör üzemeltető vagy tulajdonos, legyen az magánszemély vagy vállalkozás.
Akkor szükséges a szivárgásvizsgálat elvégzésére, ha hűtőkör – nevezhetjük berendezésnek is – üzemeltetőként több, mint 5 tonna széndioxid egyenértékű hűtőközeg van az adott berendezésben.
Fontos szem előtt tartani, hogy ha valaki ezt elmulasztja, akár milliós nagyságrendű bírságra is számíthat.
A törvény értelmében kötelező a szivárgásvizsgálat minden 3 kg-nál nagyobb hűtőközeg-tartalommal rendelkező berendezés esetén, legyen az

  • klíma,
  • folyadékhűtő,
  • hűtőgép,
  • hűtőkamra,
  • hűtőház,
  • hőszivattyú, stb.

Milyen időközönként kell a vizsgálatot elvégezni?

Azt, hogy milyen időközönként kötelező a szivárgásvizsgálat, azt a hűtőkörökben lévő hűtőközeg töltet mennyisége határozza meg. Ez alapján:

  • 3 és 30 kg töltetmennyiség esetén évente,
  • 30 és 300 kg töltetmennyiség esetén félévente,
  • 300 kg feletti töltetmennyiség esetén pedig negyedévente

Azt már említettük, hogy a vizsgálat elmulasztása bírságot von maga után. A Nemzeti Klímavédelmi Hatóság ellenőrizheti helyszíni és/vagy távellenőrzéssel, hogy a vállalkozások az üzemeltetésében lévő berendezések esetén megtörtént-e a vizsgálat.

Ki végezhet ilyen vizsgálatot, és az hogyan történik?

A szivárgásvizsgálat végzésére csak az Országos Monitoring és Képviselő Testületnél, -és a fenti rendelet hatályba lépését követően a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság által jóváhagyott- regisztrált vizsgázott szakemberek jogosultak.
Itt jegyezzük meg, hogy cégünk rendelkezik a szükséges képesítéssel.

A szivárgásvizsgálat folyamata:

  • a cégeknek saját maguknak kell a berendezést és a tulajdonost, vagy üzemeltetőt regisztrálnia a szakhatóság rendszerében.
  • ezután mi elkészítjük a szivárgásvizsgálati tervet,
  • elvégezzük a szivárgásvizsgálatot,
  • ennek eredményét regisztráljuk az az adatbázisban

Amikor kész a vizsgálat a készülék kap egy igazoló matricát, amely a szakhatóság helyszíni ellenőrzéséhez szükséges. Vizsgálatunk lezártával a szakhatóságok távellenőrzéskor is látják a készülék regisztrációját, az ellenőrzés meglétét, így tudják, hogy a szivárgásvizsgálat megtörtént.
A szivárgásvizsgálat során jegyzőkönyvezésre kerül a berendezésben lévő hűtőközeg szivárgásának mértéke. A megrendelő számára dokumentálásra kerülnek a szükséges intézkedések. Ha a vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy a szivárgás mértéke nagyobb a megengedett mértéknél a tulajdonos köteles elháríttatni a Kormányrendeletben meghatározott időn belül a hibát.

Kapcsolat

Elérhetőségek

Hívjon minket!
+36 20 489 9856

Írjon nekünk!
info@summerklima.hu

Summer-Klíma Kft.
Cégjegyzékszám: 13-09-193776
Adószám: 26350642-2-13
Székhely: 2112 Veresegyház, Táborhely utca 5.

Ajánlatkérés